Fiberlogy PET-G black 2,5 kg
Fiberlogy PET-G black 2,5 kg
Fiberlogy PET-G black 2,5 kg. With PET-G properties you can make even more functional prototypes and end-use parts. This is possible thanks to its rigidity, which is better than that of ABS. Thanks to glycol compound, the material is more durable and less susceptible to shrinkage. Chemical resistance to acids, salts, and alkaline substances also widen the spectrum of its applications. More
Product code: P00484 Shipping and Payment
Fiberlogy PET-G black 2,5 kg. With PET-G properties you can make even more functional prototypes and end-use parts. This is possible thanks to its rigidity, which is better than that of ABS. Thanks to glycol compound, the material is more durable and less susceptible to shrinkage. Chemical resistance to acids, salts, and alkaline substances also widen the spectrum of its applications. More
Product code: P00484 Shipping and Payment
Fiberlogy Easy PET-G black 2.5 kg: multifunctional material for 3D printing
Fiberlogy Easy PET-G black is a 3D printing material weighing 2.5 kg, ideal for a wide range of applications due to its high durability and low shrinkage. This material is available in both translucent and opaque color variants, allowing for stunning prints for various purposes such as electronics, prototypes, and decorations.
Main product benefits:
- High durability
- Low shrinkage
- Resistance to acids, salts, and alkaline substances
Recommended use and applications:
- End-use accessories: containers, holders
- Prototypes: bottles, packaging
- Electronics: casings, enclosures, products containing LEDs
- Decorations: lamps, glass elements
- Jewelry: rings, necklaces, bracelets
Technical specifications:
- Material: Polyethylene Terephthalate Glycol (PET-G)
- Diameter: 1.75 mm
- Weight: 2.5 kg
- Diameter tolerance: +/- 0,02 mm
- Roundness tolerance: +/- 0,01 mm
- Heat resistance: 71 °C
- Vicat softening temperature: 81 °C
- Glass transition temperature: 71 °C
Manufacturer recommended print settings:
- Nozzle temperature: 230-250 °C
- Bed temperature: 90°C
- Closed chamber: not required
- Fan: 0-25 %
- Flow: 95-105 %
- Print speed: 35-60 mm/s
- Surface: masking tape
- Retraction (direct): 2-3 mm
- Retraction (Bowden): 3-5 mm
- Retraction speed: 20-45 mm/s
- Drying conditions: 60 °C / 4 h
Notes: Due to strong bed adhesion, it is not recommended to print directly on the bed surface or on glass. This could lead to damage. It is recommended to use masking tape.
Packaging: Wound on a spool, vacuum-packed in a plastic bag with a moisture absorber, placed in a box.
| Color | |
|---|---|
| Manufacturer | Fiberlogy |
| Filament weight | 2,5 kg |
| Filament material | PET-G |
| Compatible with AMS Lite | Yes |
| Filament diameter | 1,75 mm |
| Heated bed temperature | 90 °C |
| Hotend temperature | 230 - 250 °C |
| Diameter tolerance | ± 0,02 mm |
| Spool diameter | 300 mm |
| Material surface | Matt |
| Spool width | 95mm |
| Spool hole diameter | 52 mm |
| Softening temperature | 81 °C |
| Closed chamber | Not required |
| Roundness tolerance | ± 0,01 mm |
| Difficulty of printing | Beginner |
| Drying conditions | 40 °C / 4h |
| Glass transition temperature | 88 °C |
| Heat Distortion Temp | 71 °C |















