Fiberlogy Matte PET-G pastel lilac 0,85 kg
Fiberlogy Matte PET-G pastel lilac 0,85 kg
Fiberlogy Matte PET-G is characterized by a unique matte surface. It offers not only a refined appearance of prints but also effectively masks layers, thereby enhancing the aesthetics of the final product. Compared to matte PLA filaments, Matte PET-G provides much higher strength. As a result, it allows for creating strong and durable prints with an elegant look. It is ideal for designs where aesthetics are as important as the strength of the filament. More
Product code: P01614 Shipping and Payment
Fiberlogy Matte PET-G is characterized by a unique matte surface. It offers not only a refined appearance of prints but also effectively masks layers, thereby enhancing the aesthetics of the final product. Compared to matte PLA filaments, Matte PET-G provides much higher strength. As a result, it allows for creating strong and durable prints with an elegant look. It is ideal for designs where aesthetics are as important as the strength of the filament. More
Product code: P01614 Shipping and Payment

Fiberlogy Matt PET-G
Fiberlogy Matte PET-G is a filament with a matte surface that combines the high strength of PET-G with exceptional aesthetics. Easy to print, minimises layer visibility and is resistant to chemicals. Ideal for functional parts as well as design projects where appearance is as important as mechanical properties.
Main advantages:
- Unique matte surface
- Easy handling and printing
- Low tendency to shrinkage and flossing
- Resistance to acids, salts and alkalis
- Excellent masking of layer lines
Recommended uses and applications:
- Prototype production
- Functional parts
- Decorative objects
- Designs where aesthetics is a key factor
Technical information
- Material: Polyethylene terephthalate glycol (PET-G)
- Surface: matte
- Diameter: 1.75 mm
- Weight: 850 g
- Diameter tolerance: +/- 0.02 mm
- Roundness tolerance: +/- 0.01 mm
- Heat resistance: 71 °C
- Bed temperature: 90°C
- Printing temperature range: 260 - 280°C
Packing
Wound on a spool, vacuum-packed in a plastic bag with desiccant, placed in a box.
Fiberlogy Matte PET-G is the perfect choice for those seeking a combination of aesthetic appearance and high strength in one filament.
| Color | |
|---|---|
| Manufacturer | Fiberlogy |
| Filament weight | 0,85 Kg |
| Filament material | PET-G |
| Compatible with AMS | Yes |
| Compatible with AMS Lite | Yes |
| Filament diameter | 1,75 mm |
| Heated bed temperature | 90 °C |
| Hotend temperature | 260 - 280 °C |
| Diameter tolerance | ± 0,02 mm |
| Spool diameter | 200 mm |
| Material surface | Matt |
| Spool width | 86 mm |
| Spool hole diameter | 52 mm |
| Softening temperature | 81 °C |
| Closed chamber | Not required |
| Roundness tolerance | ± 0,01 mm |
| Difficulty of printing | Beginner |
| Drying conditions | 40 °C / 4h |
| Glass transition temperature | 88 °C |
| Heat Distortion Temp | 71 °C |














