Fiberlogy Easy PLA CMYK set
Fiberlogy Easy PLA CMYK set
Fiberlogy Easy PLA CMYK is a starter set of PLA filaments in several colors on small 0.5 kg spools, allowing you to try out different colors without the need to buy large spools. The package includes four colors - white, yellow, blue, and purple. Easy PLA is a biodegradable material made from renewable resources, which prints easily and provides excellent results, making it very popular among 3D printers. More
Product code: P00307 Shipping and Payment
Fiberlogy Easy PLA CMYK is a starter set of PLA filaments in several colors on small 0.5 kg spools, allowing you to try out different colors without the need to buy large spools. The package includes four colors - white, yellow, blue, and purple. Easy PLA is a biodegradable material made from renewable resources, which prints easily and provides excellent results, making it very popular among 3D printers. More
Product code: P00307 Shipping and Payment

Properties
- extremely easy to print
- biodegradable
- non-toxic
- virtually vapour and odour free
- very good adhesion between layers
- low temperature and chemical resistance
- relatively brittle and relatively weak
- suitable for beginners and children
Application
- Toys or their elements: human figures, animals, constructions, houses, vehicles, dice
- Gadgets or their elements: key rings, stands, phone cases
- Prototypes: new products, concept models
- Elements of jewelery: earrings, bracelets, beads, necklaces
- Decorations: Christmas tree ornaments, pendants
Recommended print settings by manufacturer
The following parameters are only suggested print settings for this material. To ensure the best print quality, it is necessary to choose the appropriate settings for a specific printer and printing conditions.
- Nozzle Temperature: 200-230°C
- Bed Temperature: 50-70°C
- Closed chamber: not required
- Fan: 75-100%
- Flowrate: 90-100%
- Printing Speed: < 100 mm/s
- Surface: glass, masking tape
- Retraction (direct): 2-3 mm
- Retraction (bowden): 4-6 mm
- Retraction Speed: 20-45 mm/s
- Drying conditions: 50°C / 4h
Notes
Easy PLA Aurora – recommended minimum 0,5 mm nozzle
Easy PLA White – due to the dye, the suggested minimum printing temperature is 230°C
Technical information
- Material: Polylactic acid (PLA)
- Diameter: 1,75 mm
- Weight: 4 * 0,5 kg
- Diameter tolerance: +/- 0.02 mm
- Tolerance of roundness: +/- 0.01 mm
- Heat distortion temperature: 55 °C
- Melting point: 155-160 °C
- Glass transition temperature: 55-60 °C
Package
wound on spool, vacuum-packed in a plastic bag, placed in a cardboard box
| Color | |
|---|---|
| Manufacturer | Fiberlogy |
| Filament weight | 4 x 0,5 kg |
| Filament material | PLA |
| Compatible with AMS | Yes |
| Compatible with AMS Lite | Yes |
| Filament diameter | 1,75 mm |
| Heated bed temperature | 50 - 70 °C |
| Hotend temperature | 200 - 230 °C |
| Diameter tolerance | ± 0,02 mm |
| Spool diameter | 200 mm |
| Material surface | Light gloss |
| Spool width | 86 mm |
| Spool hole diameter | 52 mm |
| Closed chamber | Not required |
| Difficulty of printing | Beginner |
| Drying conditions | 50 °C / 4h |
| Glass transition temperature | 55 - 60 °C |
| Heat Distortion Temp | 55 °C |
| Melting temperature | 155 - 160 °C |














