Trianglelab thermistor ATC Semitec 104NT
Trianglelab thermistor ATC Semitec 104NT
Standard ATC Semitec 104GT-2 thermistor in stainless steel metal case for printing up to 300°C compatible with V6 and Volcano hotends
Temperature measurement capability up to 300°C
Support for all common 3D printer firmware
Excellent long-term stability
Optimized for soldering and crimping More
Manufacturer: TrianglelabProduct code: 275 Shipping and Payment
Standard ATC Semitec 104GT-2 thermistor in stainless steel metal case for printing up to 300°C compatible with V6 and Volcano hotends
Temperature measurement capability up to 300°C
Support for all common 3D printer firmware
Excellent long-term stability
Optimized for soldering and crimping More
Manufacturer: TrianglelabProduct code: 275 Shipping and Payment
ATC Semitec 104NT thermistor encapsulated in stainless steel case. It is designed for all V6 and Volcano compatible hotends. 100cm long wires are sufficient for trouble-free installation on most common 3D printers.
This thermistor can measure higher temperatures up to 300°C. If you want higher temperatures, choose our PT100 or PT1000 resistive temperature detector.
Compatibility
- Compatible with V6 heating block
- Compatible with Volcano heating block
- Firmware: RepRap, Klipper, Marlin, Repetier, Smoothieware, etc.
Package Contents
- 1pc ATC Semitec 104NT-4-R025H42G thermistor in metal case with wires, 2P Micro-fit/MX3.0 connector, 135 mm
- 1pc Extension cable 1000mm with 2 pin XH2.54 connector
Parameters
- Type: 104NT-4-R025H42G Thermistor
- Maximum working temperature: 300 °C
- Resistance: at 25°C 100KΩ
- Length of wires: 100cm
- Dimensions: cartridge Ø3 x 15mm
- Accuracy: 3%
| Color | |
|---|---|
| Manufacturer | Trianglelab |
| Maximum temperature | 300 °C |
| Dimensions | Ø3 x 15 mm |
| Material | Steinless steel |
| Hotend system | V6, Volcano |
| Temperature sensor type | Thermistor |
| Connector | Micro-Fit 3.0|JST-XH 2.54 |
| Cable length | 100 cm |
| Accuracy | 3% |
