Fiberlogy HIPS black 2,5 kg
Fiberlogy HIPS black 2,5 kg
HIPS filament (High Impact Polystyrene) is a base in both meanings of this word: its properties allow it to be used as a basic filament and also as a support for other materials. Using it in printing will give you a light and good-looking print with a matt surface. You can polish it and even coat it with acrylic paint. This allows each model or miniature to look very tasteful. More
Product code: P00554 Shipping and Payment
HIPS filament (High Impact Polystyrene) is a base in both meanings of this word: its properties allow it to be used as a basic filament and also as a support for other materials. Using it in printing will give you a light and good-looking print with a matt surface. You can polish it and even coat it with acrylic paint. This allows each model or miniature to look very tasteful. More
Product code: P00554 Shipping and Payment

Fiberlogy HIPS 2.5 kg spool
Fiberlogy HIPS is a high-quality filament characterized by its low weight and matte finish. Due to its solubility in D-limonene, it is ideal as a support material for complex prints. This material is also lighter than other filaments, making it easier to handle and print. Fiberlogy HIPS allows easy polishing, gluing, and painting with acrylic paints.
Recommended Use and Applications
- Costumes or Their Parts: masks, costume parts, helmets
- Modeling: mock-ups, figurines
- Prototypes: durable and lightweight elements
- Decorative Elements: decorations, hanging elements, lamps
- Combining with Other Filaments: support for other prints
Product Technical Specifications
- Material: high-strength polystyrene > 96 %, additives ≤ 4 %
- Diameter: 1.75 mm
- Diameter Tolerance: accuracy +/- 0.02 mm
- Roundness Tolerance: +/- 0.01 mm
- Weight: 2.5 kg
- Heat Distortion Temperature: 83 °C
- Vicat Softening Temperature: 90 °C
- Glass Transition Temperature: 100°C
Manufacturer's Recommended Print Settings
- Nozzle Temperature: 230-245 °C
- Bed Temperature: 80-100 °C
- Enclosed Chamber: recommended
- Fan: 0-10 %
- Flow Rate: 95-105 %
- Print Speed: 35-60 mm/s
- Surface: glass, masking tape
- Retraction (direct): 2-3 mm
- Retraction (Bowden): 4-6 mm
- Retraction Speed: 20-45 mm/s
Packaging
Wound on a spool, vacuum-sealed in a plastic bag with a moisture absorber, placed in a box.
| Color | |
|---|---|
| Manufacturer | Fiberlogy |
| Filament weight | 0,85 Kg |
| Filament material | HIPS |
| Compatible with AMS Lite | Yes |
| Filament diameter | 1,75 mm |
| Heated bed temperature | 80 - 100 °C |
| Hotend temperature | 230 - 245 °C |
| Diameter tolerance | ± 0,02 mm |
| Spool diameter | 300 mm |
| Material surface | Matt |
| Spool width | 95mm |
| Spool hole diameter | 52 mm |
| Softening temperature | 90 °C |
| Closed chamber | Recommended |
| Difficulty of printing | Advanced |
| Glass transition temperature | 100 °C |
| Heat Distortion Temp | 83 °C |













