LDO HT Stepper Motor (Pancake) LDO-36STH20-1004AHG(XH)
LDO HT Stepper Motor (Pancake) LDO-36STH20-1004AHG(XH)
Lightweight, powerful high temperature stepper motor Ø36 mm(Nema14, Pancake) from LDO Motors for your extruder.Maximum operating temperature 120°CLight weight 85g at relatively high torqueSuitable for Voron Clockwork 2 (CW2), Orbiter Extruder and similar extruders More
Manufacturer: LDO MotorsProduct code: 474 Shipping and Payment
24,19 € incl. VAT
Lightweight, powerful high temperature stepper motor Ø36 mm(Nema14, Pancake) from LDO Motors for your extruder.Maximum operating temperature 120°CLight weight 85g at relatively high torqueSuitable for Voron Clockwork 2 (CW2), Orbiter Extruder and similar extruders More
Manufacturer: LDO MotorsProduct code: 474 Shipping and Payment
Compatibility
- Extruders - LGX Lite, Voron Orbiter, Voron Clockwork 2, HextrudORT, Sherpa Mini ..
Parameters
- Model: 36STH20-1004AHG (Nema14 Pancake)
- Step angle: 1.8° ± 5%
- Holding torque: 95 mN-m
- Rated current/phase: 1.0 A
- Phase resistance: 2.6 ohms
- Inductance: 1.8 mH ± 20%
- Frame size: Ø36 mm
- Body length: 20 mm
- Shaft diameter: Φ2.5 mm
- Shaft length: 4 mm
- Cut-out length: 16 mm
- Number of wires: 4ss
- Weight: 85 g
- Insulation class: 180°C class H
- Maximum operating temperature: 120 °C
- Motor gear: 10 teeth
Package contents
- 1x stepper motor 36STH20-1004AHG
- 1x 100cm extension cable
Parameters
| Color | |
|---|---|
| Recommended by Voron Community | Yes |
| Voron | V2.4, Trident, V0, Switchwire |
| Dimensions | Ø36 x 20 mm |
| Weight | 85 g |
| Voron Mod | StealthBurner, Clockwork2, Galileo (Orbiter) |
| Connector | JST-PH 2.0|DUPONT 2.54 |
| Cable length | 100 cm |
| Length | 20 mm |
| Shaft diameter | 2,5 mm |
| Insulation class | Class H 180°C |
| Step angle | 1,8° |
| Holding moment | 10 N/cm |
| Stepper motor type | Nema14 (Φ36.5) |
Download
TDS LDO-36STH20-1004AHGXH (EN) (pdf, 185.4 kB)






