Gdstime Axial Fan 3007 5V
Gdstime Axial Fan 3007 5V
Axial fan 3007 from Gdstime brand of high quality.
Excellent price / value ratio. More
Manufacturer: Gdstime TechnologyProduct code: 463 Shipping and Payment
5,45 € incl. VAT
Axial fan 3007 from Gdstime brand of high quality.
Excellent price / value ratio. More
Manufacturer: Gdstime TechnologyProduct code: 463 Shipping and Payment
Fan Blades
One-time injection molding, not easy to deform and break.
Pure Copper Motor
Wrapped in pure copper wire, high temperature resistance, energy saving.
Parameters
- Model: GDA3007
- Dimensions: 30 x 30 x 7 mm
- Rated voltage: DC 5V
- Rated current: 0.15 A
- Connector: 2PIN-XH2.54
- Cable length: 15 cm
- Airflow: 3.25 CFM
- Rated speed: 10000 rpm
- Noise: 29 dBA ± 10% dBA
- Bearing type: sleeve
- Weight: 7 g
- Lifetime: 35000 h
- Air pressure: 0.17 inch/H20
Parameters
| Manufacturer | Gdstime |
|---|---|
| Recommended by Voron Community | Yes |
| Voron | V0 |
| Dimensions | 30 x 30 x 7 mm |
| Weight | 7 g |
| Voltage | 5 V |
| Fan size | 3007 |
| Connector | JST-XH 2.54 |
| Cable length | 15 cm |
| Fan bearing | Sleeve |
| Air flow | 3,25 CFM |
| Nominal speed | 10000 ot/min. |
| Loudness | 29 dBA |
| Fan type | Axial |
| Nominal current | 0,15A |
| Fan control | PWM (2 vodiče) |
| Air pressure | 0,17 inch/H20 |
| Service life | 35000 h |



