Gdstime 4010 Hydraulic Blower 24V
Gdstime 4010 Hydraulic Blower 24V
Radial fan 4010 (blower) from Gdstime brand of high quality.
High performance and long service life are ensured by dual ball bearings.
Excellent price / value ratio. More
Manufacturer: Gdstime TechnologyProduct code: P00285 Shipping and Payment
Radial fan 4010 (blower) from Gdstime brand of high quality.
High performance and long service life are ensured by dual ball bearings.
Excellent price / value ratio. More
Manufacturer: Gdstime TechnologyProduct code: P00285 Shipping and Payment
Fan Blades
Using high-quality ABS plastic materials, fireproof, corrosion resistance, stable, durable to use and easy to clean.
Pure Copper Motor
Wrapped in pure copper wire, high temperature resistance, energy saving.
Ball Bearing
Adopting High Precision Hydraulic Bearings, Life Expectancy at up to 50,000hrs at 25°C
Parameters
- Model: GDT4010
- Dimensions: 40 x 40 x 10 mm
- Rated voltage: DC 24V
- Rated current: 0.08 A
- Connector: 2PIN-XH2.54
- Cable length: 20 cm
- Airflow: 3.08 CFM
- Rated speed: 9500 rpm
- Noise: 30 dBA ± 10% dBA
- Bearing type: hydraulic bearing
- Weight: 15 g
- Lifetime: 50000 h
- Air pressure: 0.52 inch/H20
| Manufacturer | Gdstime |
|---|---|
| Recommended by Voron Community | Yes |
| Dimensions | 40 x 40 x 10 mm |
| Weight | 15 g |
| Voltage | 24 V |
| Fan size | 4010 |
| Connector | JST-XH 2.54 |
| Cable length | 20 cm |
| Fan bearing | Hydraulické ložisko |
| Air flow | 3,08 CFM |
| Nominal speed | 9500 ot/min. |
| Loudness | 30 dBA |
| Fan type | Radial (Blower) |
| Nominal current | 0,08A |
| Fan control | PWM (2 vodiče) |
| Air pressure | 0,52 ing/H2O |
| Service life | 50000 h |

